Ćwiczenia fitness

Fitness z użyciem aparatu HalluxSTOP

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn dolnych, kręgosłupa, brzucha (korekcja wad postawy ciała), z równoczesną korekcją wad statycznych stóp.

Ćwiczenie 1: Pozycja „Z”. Korekcja wad stopy i wzmocnienie ud, pośladków oraz mięśni brzucha w pozycji zgięciowej kolan.

Pozycja wyjściowa:
Pozycja w leżeniu na plecach. Odcinek lędźwiowy przylega do maty. Aparat HalluxSTOP założony na stopy. Przyśrodkowe wyniosłości stóp obejmują piłkę. Pręt w płaszczyźnie pośrodkowej ciała. Pięty zbliżone do pręta, paluchy odwiedzione do granicy bólu (funkcja bierno-dynamiczna). Kończyny dolne uniesione do góry, zgięte w kolanach pod kątem 90 st., stawy biodrowe zgięte pod kątem 70 st.

cwicz nr 19
20 cwicz

Opis ćwiczenia:
Zgięte w kolanach kończyny dolne opuszczaj w kierunku podłoża delikatnie dotykając piętami.

Liczba powtórzeń: 5-10

Ćwiczenie 2: „Pozycja świecy”. Korekcja wad stopy i wzmocnienie ud, pośladków oraz mięśni brzucha w pozycji na wyproście kolan.

Pozycja wyjściowa:
Pozycja w leżeniu na plecach. Odcinek lędźwiowy przylega do maty. Wyprostowane kończyny dolne uniesione do góry. Aparat HalluxSTOP założony na stopy. Stopy ustawione w pozycji pośredniej (pomiędzy supinacją a pronacją). Przyśrodkowe wyniosłości stóp obejmują piłkę. Pręt w płaszczyźnie pośrodkowej ciała. Pięty zbliżone do pręta.

22cwiczenie

Opis ćwiczenia:
Uniesione pionowo do góry kończyny dolne opuszczaj do wysokości 45 st. nad podłożem. Następnie ponownie wróć do pozycji wyjściowej.

Liczba powtórzeń: 5-10

Ćwiczenie 3: ‘Pozycja żabki”. Korekcja stóp płasko-koślawych oraz w tzw. dysplazjach resztkowych stawu biodrowego i wzmocnienie mięśni brzucha.

Pozycja wyjściowa:
Przyjmij tzw. pozycję żabki. Aparat HalluxSTOP założony na stopy. Podeszwowe strony stóp zwrócone ku sobie obejmują piłkę (stopy w supinacji). Pręt w płaszczyźnie pośrodkowej ciała.
Stawy biodrowe odwiedzione maksymalnie (kąt w zależności od indywidualnych możliwości) oraz kolana zgięte do kąta ok. 90 -100 st. (w zależności od indywidualnych możliwości zgięcia stawów kolanowych).

26cwicz

Opis ćwiczenia:
Oderwij łopatki i jednocześnie unieś stopy nad podłożem, napinając mięśnie brzucha i dociskając odcinek lędźwiowy kręgosłupa do maty. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.

Liczba powtórzeń: 5-10

Ćwiczenie 4: „Pozycja krzesła”. Korekcja wad stopy i wzmacnianie ud, pośladków oraz grzbietu (tzw. mięśni posturalnych).

Pozycja wyjściowa:
Pozycja stojącą, lekko ugięte kolana, ręce złączone, zgięte w łokciach przed sobą. Aparat HalluxSTOP założony na stopy. Przyśrodkowe wyniosłości stóp obejmują piłkę. Paluchy lekko napięte w odwiedzeniu. Pręt w płaszczyźnie pośrodkowej ciała. Pięty zbliżone do pręta.

Cwiczenie28

Opis ćwiczenia:
Wykonuj przysiady wysuwając biodra do tyłu równocześnie starając się obniżyć je do poziomu kolan, tak jakbyś chciał na czymś usiąść. Kolana w tym ćwiczeniu nie mogą się wysuwać przed palce stóp.
Ćwiczenie można wykonywać mając stopy lekko ustawione na zewnętrznych krawędziach (w supinacji) zamiast podeszwowo zwrócone do podłoża (szczególnie zalecane u osób z tzw. niskim podbiciem), co ułatwia przytrzymanie sprężystej piłki do podłoża.

Liczba powtórzeń: 10-20